Yeni 2 Banka Kuruluyor

Yazar Yorum Yap 10 views
Yeni 2 Banka Kuruluyor

Yeni 2 Banka Kuruluyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yeni banka kurulması ve bir bankaya faaliyet izni verilmesi yönünde kararlar aldı. Buna göre, Ziraat Bankası ve iştiraklerinin ortaklığıyla 2,5 milyar TL sermayeli bir dijital banka olan “Ziraat Dinamik Banka” kurulacak. Ayrıca, Hardan Ayyed, Mohammed Noori Ayyed, Noor Ayyed, Vadeea Ayyed ve Vedat Ayyed tarafından 600 milyon TL kuruluş sermayesi ile “Asır Yatırım Bankası A.Ş.” adıyla bir banka kurulmasına izin verildi. Bu kararlar, Resmi Gazete’de yayımlandı ve Hayat Finans Katılım Bankası’na da faaliyet izni verildiği bildirildi.

 

 

BDDK tarafından alınan kararlar, Türkiye’nin finansal sektörüne yeni aktörlerin katılması anlamına geliyor. Ziraat Dinamik Banka, dijital bankacılık alanında faaliyet gösterecek ve müşterilere dijital hizmetler sunacak. Asır Yatırım Bankası A.Ş. ise, kurucu ortakların sermayesiyle hayata geçirilecek ve finansal yatırım alanında faaliyet gösterecek. Hayat Finans Katılım Bankası ise, faizsiz bankacılık prensipleri doğrultusunda hizmet sunacak.

Bu kararlar, Türkiye’nin finansal sektöründeki rekabeti artırarak müşterilere daha fazla seçenek sunacak ve ekonomik büyüme için olumlu bir adım olarak görülüyor.

Etiketler