ECB Üyesi: Faiz Artırımı Konusunda Acele Etmek Doğru Değil

Yazar Yorum Yap 6 views
ECB Üyesi: Faiz Artırımı Konusunda Acele Etmek Doğru Değil

ECB Üyesi: Faiz Artırımı Konusunda Acele Etmek Doğru Değil

Euro Bölgesi’nde enflasyon geriliyor, ECB’nin para politikasını sıkılaştırmayı yakın zamanda durdurması muhtemel – ECB Yönetim Kurulu üyesi Panetta.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, enflasyonun yüksek olduğunu kabul etti ancak faiz artırımı konusunda aceleci olunmaması gerektiğini söyledi. Le Monde gazetesine verdiği röportajda, ECB’nin hedefinin enflasyonu yüzde 2’ye getirmek olduğunu ve bu hedefe ulaşmak için kararlılıkla çalışacaklarını ifade etti.

Panetta, “Faiz artırımında nihai noktaya çok uzak değiliz” dese de, faiz artırımının ne zaman gerçekleştirileceği konusunda bir tarih vermedi. Bununla birlikte, ECB’nin para politikasını sıkılaştırmayı durdurmasının çok uzak olmadığını da vurguladı.

ECB, faizleri yüzde -0,50’den yüzde 3,25’e kadar artırdı ve enflasyonun düşmekte olduğunu belirtti. Ancak, Panetta, faiz artırımının tam etkilerinin reel ekonomi tarafından hissedilmesinin ve enflasyona aktarılmasının birkaç çeyrek alabileceğini de sözlerine ekledi.

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Dalgalı Seyrini Sürdürüyor: ECB Para Politikasını Sıkılaştırıyor

Enflasyon oranları son yıllarda Euro Bölgesi’nde dalgalı bir seyir izledi. Enflasyonun Mart 2022 ortasında yüzde 5,1 seviyesine ulaşmasıyla birlikte ECB, enflasyon hedefi olan yüzde 2’nin üzerinde bir oranla karşı karşıya kaldı. ECB, bu durumda fiyat istikrarını tehdit eden faktörlerin ortadan kaldırılması için sıkı para politikası uygulamaya karar verdi.

Panetta, ECB’nin enflasyonu yüzde 2’ye getirmek için ne kadar süre gerektiğine ilişkin bir tahminde bulunmadı. Ancak, enflasyonun hafif şekilde gerilemekte olduğuna dikkat çekerek, ECB’nin enflasyon hedefine ulaşmak için çok çalışacağını söyledi.

ECB, son aylarda enflasyonun yükselmesi konusunda endişelerini dile getirmişti. Banka, enflasyonun yüksek kalması durumunda fiyat istikrarının tehlikeye gireceği uyarısında bulundu ve para politikasını sıkılaştırarak enflasyonu kontrol altına almaya çalıştı.

Etiketler