Altın Hızla Değer Kaybederken, ABD Ekonomisindeki Büyüme Oranları Düşük Seviyelerde Kaldı

Yazar Yorum Yap 9 views
Altın Hızla Değer Kaybederken, ABD Ekonomisindeki Büyüme Oranları Düşük Seviyelerde Kaldı

Altın Hızla Değer Kaybederken, ABD Ekonomisindeki Büyüme Oranları Düşük Seviyelerde Kaldı

 

Birinci çeyrekte yüzde 1,1 büyüyen ABD ekonomisi, altın fiyatlarında olumsuz etki yarattı ve değer kaybına neden oldu.

ABD ekonomisi, küresel enflasyon kriziyle mücadele ederken büyüme rakamlarını açıkladı. Ancak yılın ilk çeyreğindeki yüzde 1,1’lik büyüme oranı, beklentilerin altında kaldı ve yüzde 2 civarındaki büyüme öngörülerini karşılayamadı. Büyüme rakamlarının beklentilerin altında kalması, ons altın fiyatlarında sert bir düşüşe neden oldu ve 2000 dolar civarındaki zirve seviyesinden 1986 dolara kadar geriledi.

Ons altının güne 1989 dolardan başlamasıyla birlikte, gün içinde en düşük 1974 dolar, en yüksek ise 2003 dolar seviyesi görüldü. Şu sıralar ons altın 1980 dolardan işlem görüyor. Ons altındaki zayıf performans, gram altın fiyatlarını da etkiledi ve yatay bir seyir izlemelerine neden oldu. Güne 1241 liradan başlayan gram altın, gün içinde en düşük 1233 lira, en yüksek ise 1252 lira seviyesini gördü. Mevcut durumda, gram altın 1237 liradan alıcıların ilgi odağı oluyor.

Bu veriler, ABD’de enflasyonun yüksek çıkması ve Fed’in faiz artırma ihtimalinin güçlenmesiyle birlikte yakından takip ediliyor. Fed yöneticileri, enflasyonla sıkı mücadelelerinin devam edeceğini belirtirken, bu yılki faiz indirim beklentileri de sona ermiş oldu. Altın fiyatlarındaki düşüş eğilimi, faiz oranlarının artma ihtimaline bağlı olarak devam etti.

Altın, tarih boyunca ekonomik belirsizlik dönemlerinde güvenli liman olarak görülmüştür. Ancak son yıllarda, kripto para birimleri de alternatif bir yatırım aracı olarak popüler hale gelmiştir. Enflasyon ve jeopolitik riskler, altın ve kripto para birimleri gibi yatırım araçlarına olan talebi artırmaktadır.

Etiketler