Borsa İstanbul, Yeni Haftaya Rekor Kırarak Başladı

Yazar Yorum Yap 6 views
Borsa İstanbul, Yeni Haftaya Rekor Kırarak Başladı

Borsa İstanbul, Yeni Haftaya Rekor Kırarak Başladı

Borsa Istanbul’un öncü endeksi BIST 100, haftanın ilk işlem gününde yükselişle açıldı ve 5.724 puanla tarihi rekorunu kırdı.

Borsa İstanbul, haftaya yükselişle başlamasının ardından güncel rekor seviyesini kırarak pozitif görünümünü sürdürüyor. Perakende ve bilgi teknolojileri sektörleri %2’nin üzerinde değer kazancıyla öne çıkarken, spor endeksi ise %1 oranında gerileyerek günü egale eden tek sektör oldu. Bankalar ise %0,5’lik yükselişle güne başladıktan sonra ilk işlemlerde gelen satışla yatay bir ivme sergiledi.

BIST 100 endeksinde ilk saatte pozitif ivmenin devam ettiği gözlendi. Endeks, haberimizin kaleme alındığı sırada son zirve seviyesi olan 5.704,83 puanı kırarak 5.705 puanın üzerine hareket etti. Güne alıcılı başlayan hisselerin başında EUREN, ULUUN, MAVI, PSGYO ve ERBOS yer aldı. KLRHO, FENER, ALARK, ZOREN ve ASELS payları ise güne kısmi düşüşle başladılar.

Cuma günü yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, günü %1,31 oranında artış kaydederek 5.626,49 puandan tamamladı. Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günkü toplantısında politika faizini sabit bırakmasının %74 ihtimalle beklendiğini aktardılar. Bununla birlikte, yatırımcıların odağı politika metni ve toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarındaki sinyallerde olacak.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, bu hafta faiz artırımlarına ara verebileceği öngörülen Fed’in temmuzda 25 baz puan daha faiz artırarak “şahin” politikalarına son vermesi bekleniyor. ABD ekonomisinde iş gücü piyasasının soğuma sinyalleri vermesine rağmen istenilen sonuçların alınamaması da analistler tarafından vurgulanıyor. Bu nedenle yarın açıklanacak enflasyon verilerinin fiyatlamalar açısından önemli bir unsur olduğu belirtiliyor.

Etiketler