18 Yaş altı Banka Hesabı Nasıl Açılır? (2023)

Yazar Yorum Yap 34 views
18 Yaş altı Banka Hesabı Nasıl Açılır? (2023)

Son yıllarda 18 sayından küçük olan lise öğrencileri de nakit ödemelerini gerçekleştirebilmek adına banka hesabına ihtiyaç duyabilmektedir. Bu hesaplar, çoğu zaman nakit para çekebilmek ve saklayabilmek için kullanılıyor olsa da online alışveriş işlemleri için de tercih edilmektedir.

Bankalar, şimdilerde 18 yaşından daha küçük olan kişiler için de banka hesabı oluşturabilme avantajı sunmaya başlamıştır. Bu sayede kişiler, daha yetişkinlik dönemlerine girmeden para biriktirebilmekte veya küçük işler için hesaplarındaki paraları kullanabilmektedirler. Biz de sizler için 18 yaşından küçüklerin nasıl banka hesabı açabilecekleri konusu hakkında merak edilen tüm detayları derledik.

18 Yaşından Küçükler Banka Hesaplarını Nasıl Oluşturabilirler?

Günümüzde herhangi bir bankadan hesap açabilmek için bir yaş zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle 18 yaş altı hesabı açmak isteyenler, birçok bankada kolayca hesap oluşturabilmektedirler. Bunun için standart prosedürler uygulanmakta ve kişilere hesapları teslim edilmektedir. Fakat 18 yaşından küçükler için bankalarda oluşan fark, bankacılık işlemi yapamamalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle 18 yaşından küçükler için mutlaka anneleri veya babaları tarafından banka hesaplarının açılması gerekmektedir.

Bankalar kapsamındaki gerekli işlemler, velilerin izinleri ve imzaları doğrultusunda tamamlanır ve 18 yaşından küçük bireyler için banka hesapları oluşturulmuş olur. Bu durum, birçok bankada aynı şekilde ele alındığından tüm şartların gerçekleştirilmiş olması da gerekmektedir.

18 Yaşından Küçük Bireyler İçin Banka Hesabı Açma Şartları Nelerdir?

Her banka, 18 yaşından küçük bireyler için banka hesabı oluştururken farklı şartlar sunabilmektedir. Fakat her bankada görülmekte olan ortak şartlardan biri de hesap açılma işlemleri sırasında 18 yaşından küçük bireylerin bankaya mutlaka velileri eşliğinde gidiyor olmalarıdır. Bu noktada hiçbir banka, 18 yaşından küçük bireylerin tek başlarına gittikleri anda kendileri için banka hesabı oluşturmamaktadır.

18 yaşından küçük bireyler için her bankada belirli belgeler talep edilir ve belgelerin ibraz edilebilmesi amacıyla imza atılması şartı konulmaktadır. Bunun için veliler, 18 yaş altı çocuklarının hesaplarını açtırırken ilgili işlemleri gerçekleştirmelidirler. Tüm bunların yanı sıra 18 yaş altı için banka hesabı açma işlemlerinin genel olarak harçlık yatırma, online alışveriş ve birikim yapma gibi amaçlarla yapıldığını da belirtmekte yarar var.

18 Yaş Altı Kişiler İçin Banka Hesabı Açtırırken Hangi Belgelerin Teslim Edilmesi Gerekmektedir?

Bankalarda yetişkin kişilerin hesap açarken belge götürme zorunluluğu olduğu gibi velilerin 18 yaş altı çocuklarına hesap açarken de belirli belgeleri teslim etme zorunlulukları bulunmaktadır. Bu noktada veliler, hesap açma işlemleri için bankaya başvurmadan önce mutlaka gerekli belgeleri toplamalı ve bankaya o şekilde gitmelidir. Bu noktada her bankada istisnasız olarak talep edilen belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. 18 Yaş Altı Olan Bireyin Nüfus Cüzdanı Örneği
 2. Veli Nüfus Cüzdan Örneği
 3. Veli ve 18 Yaş Altı Bireyin Telefon Bilgileri
 4. Veli ve 18 Yaş Altı Bireyin Adres Bilgileri

18 Yaş Altında Banka Hesabı Açmanın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Çocuk sayılacak yaşlarda banka hesabı açtırmak, kişilerin gelişimi açısından birçok faydayı da beraberinde getirmektedir. Bu durumun sağlayacağı faydalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Belirli limitler dahilinde parayı nakit olarak çekebilmek ve kontrol dışı harcamaları durdurabilmek.
 • Çocuk hesaplarında daha kolay şekilde birikim yapılması. İlerleyen dönemlerde çocukların eğitimleri için bu paraların kullanılması.
 • Velilerin çocuklarının para harcama işlemlerini kontrol edebilmesi ve bunu kontrol altına alabilmeleri.
 • Çocukların daha genç yaşlarda birikim yapma hevesine kavuşabilmeleri ve para tasarrufunu öğrenebilmeleri.

Hangi Bankalar 18 Yaş Altındaki Bireyler İçin Hesap Oluşturabilmektedirler?

Şimdilerde 18 yaş altındaki çocuğu için hesap oluşturmak isteyen milyonlarca kişi, Türkiye’de aktif olarak hesap oluşturan bankaları merak etmektedirler. Türkiye’nin birçok noktasında hizmet vermekte olan bankalar, genel olarak 18 yaş altındaki çocuklar için hesap oluşturabilmektedirler.

Bu noktada velinin iznini, gerekli belgeleri ve imzaları alan bankalar, çocukların hesaplarının olmasına herhangi bir müdahale etmemektedirler. Fakat bazıları, 18 yaş altındaki kişilerin hesapları için özel avantajlar da sunmaktadırlar. Bu durum, velilerin bu bankaları araştırmalarına ve daha çok o kurumlara yönelmelerine neden olmaktadır. İşte, 18 yaş altındakilere hesap açarken avantajlı kampanyalar da sunan o bankalar;

 • Garanti BBVA
 • TEB
 • Halkbank
 • Yapı Kredi
 • Akbank
 • Finansbank
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • ING Bank
 • İş Bankası
 • Kuveyt Türk
 • Şekerbank