Sosyal Devlet Anlayışıyla HalkBankası Konut Kredisi: Yeni Evim

Yazar Yorum Yap 16 views
Sosyal Devlet Anlayışıyla HalkBankası Konut Kredisi: Yeni Evim

Sosyal Devlet Anlayışıyla HalkBankası Konut Kredisi: Yeni Evim

 

TC Hazine ve Maliye Bakanlığı, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kamu ve Katılım Bankaları iş birliğiyle hazırlanan konut finansmanı ürün, orta gelirlilerin ev sahibi olmalarını desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde sunulan bu ürün, aylık %0,69’dan başlayan faiz oranları ile uygun ödeme koşulları sunmaktadır. Bu sayede, konut sahibi olmak isteyenlere finansman imkanı sağlıyor ve onların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır.

 

 

Konut sahibi olmak isteyenlere sunulan Halkbank Yeni Evim Konut Kredisi kampanyasının faiz oranı, vade ve ödeme koşulları aşağıdaki gibidir:

 

1- Faiz Oranı: Kredi aylık %0,69’dan başlayan faiz oranları ile sunulmaktadır.

 

2- Vade: Kredi, 180 ay vade seçenekleri ile sunulmaktadır.

 

3- Konut Seçeneği: Kampanya, Bankamız ile anlaşma yapılan konut yüklenicilerinin/müteahhitlerinin el değiştirmemiş 1. el konutlarını kapsamaktadır.

 

4- Ödeme Koşulları: Hane gelirine göre ilk 3 yıl taksit tutarının bir kısmı T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, konut satış bedelinin %5’i de konut üreticisi firma tarafından karşılanmaktadır. Bu sayede daha uygun ödeme koşulları sunulmaktadır.

 

Yeni Evim konut Kredisi sosyal devlet anlayışı ve iş birliği ile tasarlanmış olup, konut sahibi olma hayallerini gerçekleştirmek isteyenler için en uygun koşulları sağlamayı hedeflemektedir.

 

Aşağıda, Halkbank Yeni Evim Konut Kredisi için belirlenen bölgeler, iller, aylık hane geliri üst sınırları, azami konut satış değerleri, azami kredi tutarları ve son 1 yılda ikamet etme koşulları ile ilgili detayları içeren bir tablo yer almaktadır:

 

 

 

Bölge İller Aylık Hane Geliri Üst Sınırı Azami Konut Satış Değeri Azami Kredi Tutarı Son 1 Yılda İkamet Etme Koşulu
1. Bölge İstanbul 80 Bin TL 9 Milyon TL 5 Milyon TL Var
2. Bölge Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 65 Bin TL 5 Milyon TL 3 Milyon TL Var
3. Bölge Diğer İller 45 Bin TL 3 Milyon TL 2 Milyon TL Yok

 

 

Buna göre, başvuru yapacak olanlar konut satın alacakları ilin bölgesine göre aylık hane gelirleri belirlenmiş ve buna göre azami konut satış değerleri ve azami kredi tutarları sınırlandırılmıştır. Ayrıca, 1. ve 2. bölgelerde son 1 yılda ilgili ilde ikamet edilmiş olma koşulu aranmaktadır. Bu detaylar göz önünde bulundurularak uygun ödeme koşulları ile konut sahibi olma imkanı sunulmaktadır.

 

 

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Kamu ve Katılım Bankaları iş birliğiyle hazırlanan Yeni Evim Konut Kredisi paketi, orta gelirlilere uygun faiz oranlarıyla ev sahibi olma imkanı sunuyor. Bu kredi imkanından faydalanmak isteyenler aşağıdaki koşulları sağlamaları gerekmektedir:

 

1- Mevcutta konutu bulunmayan ve bir konut üzerinde %50’nin üzerinde hissesi olmayan kişiler başvuruda bulunabilir. Başvuru sahibi, eşi ve 18 yaş altı çocukları için geçerli olacaktır.

 

2- Son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olanlar başvuruda bulunabilir. Başvuru sahibi, eşi ve 18 yaş altı çocukları için geçerli olacaktır.

 

3- İstanbul (1. Bölge) ve Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla (2. Bölge) illerinde ev almak isteyenler için, son 1 yılda o ilde ikamet edenler başvuruda bulunabilir.

 

4- Kooperatif ortaklığı bulunmayan, bağış yoluyla ya da ivazsız herhangi bir yöntemle tapu sahibi olmayanlar başvuruda bulunabilir.

 

5- Hane halkı gelir üst sınırı, talep edilen kredinin azami tutarı ile uyumlu olmalıdır.

 

6- Son 12 ayda en az 9 ay sosyal güvenlik primi ödemesi yapılmış olmalıdır.

 

7- Gerekli belgelerin ibraz edilmesi ve Banka tahsis koşullarına uygun olunması gerekmektedir.

 

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kamu ve Katılım Bankaları iş birliğiyle hazırlanan Yeni Evim Konut Kredisi paketi ile müşteriler, aylık %0,69’dan başlayan faiz oranları ve 180 ay vade seçenekleriyle ev sahibi olabiliyorlar. Hane gelirine göre ilk 3 yıl taksit tutarının bir kısmı T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, konut satış bedelinin %5’i de konut üreticisi firma tarafından karşılanmaktadır.

Etiketler