Kredi Çıkmıyor, Ne Yapmalıyım? Kredi Alamayanlar Ne Yapabilir? (2023)

Yazar Yorum Yap 34 views
Kredi Çıkmıyor, Ne Yapmalıyım? Kredi Alamayanlar Ne Yapabilir? (2023)

Kredi çıkmıyor, ne yapmalıyım?” sorguları, her yıl bankacılık sektörüne dair en çok yapılan araştırmaların başında geliyor. Zira acil ihtiyaçlarını gidermek üzere kredi kullanmak isteyen banka kullanıcıları, kredi alamadıkları zaman bu ihtiyaçların en kolay şekilde çözüme kavuşturulabilmesi için hangi yollara başvurabileceklerini merak ediyorlar.

Kredi almak isteyen kişiler için bankacılık ve finans kuruluşlarının çeşitli değerlendirme yöntemleri göz önünde bulunduruluyor. Bu yöntemlerde kişinin kredi alıp alamayacağı belirlenerek olumlu veya olumsuz bir sonuç ortaya konuluyor.

Kredi çıkmıyor, ne yapmalıyım?
Kredi çıkmıyor, ne yapmalıyım?

Bankaların ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi gibi kredi türlerini kullandırabilmesi için değerlendirme yöntemlerinin ilk sırasında “Kredi notu” olarak bilinen, kişilerin bankacılık faaliyetlerinin raporlandığı bir tür not göz önünde bulunduruluyor.

Eğer başvuru yapan kişinin kredi notu düşükse ihtiyaç duyduğu krediyi kullanması da önemli ölçüde zorlaştığı için bankadan kredi alamayabiliyor. Bu durumda kişiler internette sık sık “Kredi çıkmıyor, ne yapmalıyım?“, “Kredi alamıyorum, nereye başvurabilirim?”  veya “Kredi alamayanlar ne yapabilir?” benzeri araştırmalar yapıyorlar. Peki, kredi çıkmıyorsa ne yapılabilir? Kredi alamayanlar nereye başvurabilir?

Kredi Çıkmıyorsa Ne Yapılabilir?

Kredi alamayan kişilerin borçlar, acil ihtiyaçlar veya herhangi bir sebep dolayısıyla ihtiyaç duyduğu miktarda parayı hızlıca bulabilmek için başvurduğu en yaygın yöntemler çek ve senet, firma kredileri, eşya veya mal satışı olarak biliniyor.

Özellikle bu yöntemler arasında en riskli olanı ise “Kredi çıkmıyor, senetle kredi almak istiyorum” benzeri sorgular yaparak ulaştıkları, “Tefeci” olarak tabir edilen, kişilere senet karşılığında belirli bir miktar para veren ve vadesi geldiği zaman bu parayı çoğu zaman ikiye katlayarak geri isteyen, hiçbir yasal dayanağı bulunmayan kişilere başvurmak olarak biliniyor.

Tefeci adıyla tanınan bu kişiler, ellerindeki paraları acil nakit ihtiyacı olan fakat kredi alamayan kişilere verip karşılığında senet imzalatıyorlar. Eğer para alan kişi vadesi geldiği zaman borcu geri ödemiyorsa daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Acil nakit ihtiyaçlarını çözüme kavuşturamamış kişiler için verilebilecek ilk tavsiye bu tür işlemlerden uzak durmak ve bu tür kişilere/kuruluşlara bulaşmamak olacaktır. Kredi çıkmıyor, ne yapabilirim diye merak edenler, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirler.

1. Başvurunuzu Doğru Yaptığınızdan Emin Olun

Kredi başvuruları birçok metriğe göre değerlendirildiği için bazen doğru sonucu vermeyebilir. Örneğin mobil bankacılık uygulamalarından yapacağınız başvuru olumsuz sonuçlanırken, aynı bankanın şubelerine giderek yapacağınız başvurularda olumlu bir sonuç alma ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenle başvurunuzu ilk önce banka şubeleri üzerinden yapmanız, sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz vermeniz, özellikle daha önce çalıştığınız ve aktif olarak müşterisi olduğunuz bankaları kullanmanız önerilir.

2. Çevrenizden Borç Para Alın

Eğer bankadan kredi alamıyorsanız ve gerçekten acil bir nakit ihtiyacınız varsa yakınlarınıza başvurmak verilebilecek ilk tavsiye olacaktır. Zira böyle bir durumda sonrasını düşünmeden hareket etmek ve nakit ihtiyacınızı şu an için çözüme kavuştursanız bile size aylar sonra kat kat fazlası olarak geri dönecek şekilde para bulmak mantıklı bir seçim olmayacaktır.

Borç para alırken mutlaka tanıdığınız, güvendiğiniz ve size güvenen yakınlarınızı seçmeniz; tefeci gibi riskli kişilerden uzak durmanız ve boş senet imzalamak gibi hatalar yapmamanız gerekir. “Kredi çıkmıyor, ne yapacağım?” diye düşünerek tefecilere başvuran kişilerin her gün hayatlarının mahvolduğu yönünde haberler görülmektedir.

Tefecilere başvurup borcunuzun ikiye katlanması yerine eş, dost, akraba ve arkadaşlar ile görüşmek ve eğer kabul ederse borç verecekleri tutardan biraz daha fazlasını geri ödemek her zaman daha iyi bir seçim olacaktır.

3. Satabileceğiniz Ürünleri veya Malları Değerlendirin

Özellikle icra borcu gibi bir sebepten dolayı acil nakit arayışındaysanız, yukarıdaki yöntemlerden hiçbir sonuç alamadığınızda elinizdeki ürünleri ya da malları satarak borcunuzu kapatmanız iyi bir seçim olabilir. Zira icra borçları haciz noktasına geldiği zaman mallarınız ederinin çok altında haczedilecek, ardından normalden daha ucuz bir fiyata hacizli mal olarak satılacaktır. Bu durumda çıkar bir yol bulamadığınızda elinizdeki ürünlerin veya malların satışını kendiniz yapmanız daha iyi bir seçim olarak görülmektedir.

4. Zamanınız Varsa Bunu İyi Değerlendirin ve Para Kazanın

Eğer acil nakit ihtiyacınız için önünüzde örneğin 6 ay gibi bir zaman dilimi varsa, harekete geçmek için hala vaktiniz var demektir. Elinizdeki zamanı da göz önünde bulundurarak, para kazanabileceğiniz yöntemlere göz atabilirsiniz. Örnek olarak şu anda çalışmıyorsanız iş seçimi yapmadan gücünüzün yeteceği çeşitli işleri araştırabilir, başvurular yaparak önünüzdeki zaman diliminde para biriktirebilirsiniz.

Bunun haricinde banka borçları, icra borçları gibi nakit ihtiyaçlarında bankalarla veya avukatlarla görüşme yaptığınızda “Yapılandırma” adı altında borçlarınızı taksitlendirme imkanınız bulunur. Eğer böyle bir durum söz konusu ise doğrudan borçlu olduğunuz kişi/kuruluşla iletişime geçip borcunuzu aydan aya ödemek istediğinizi, bir iş bulup çalışmaya başlayacağınızı dile getirebilir ve yardım alabilirsiniz.